Secure 2011

Konferencja SECURE 2011, która zakończyła się 26 października b.r. była wyjątkowa pod wieloma względami. W odpowiedzi na ubiegłoroczne zainteresowanie udostępniliśmy aż cztery warsztaty Hands-on, z tego dwa prowadzone przez CERT Polska. Także program konferencji był wypełniony po brzegi – prelekcje zajmowały siedem godzin z każdego dnia, co sprawiało, że najwytrwalsi zostawali w salach do późna. Po ostatniej wtorkowej prelekcji zostało akurat tyle czasu aby niespiesznym krokiem zdążyć na imprezę wieczorną w nieodległej restauracji Vapiano. Tam można było kształcić się dalej – tym razem w produkcji dań z makaronu oraz wyrabianiu pizzy. Jak się okazało, przepływ wiedzy nastąpił w obu kierunkach, bowiem swoimi radami na temat pasty carbonara podzielił się z kucharzami restauracji prelegent z Włoch, Raoul Chiesa, który następnego dnia w prezentacji „Cyber Weapons in 2011: An F16 Just Flew Over a 1st World War Battlefield” opowiadał o tym jak zmieniły się układy sił w obliczu cyberkonfilktów.

Secure 2011

Raoul był jednym z 38 prelegentów, którzy wygłosili łącznie 33 prezentacje, przez większość czasu podzielone na trzy równoległe sesje. W sesjach plenarnych wystąpili między innymi Brian Krebs – znany bloger, były dziennikarz śledczy The Washington Post, Robert Korzeniowski – wielokrotny mistrz świata, mistrz Europy oraz mistrz olimpijski w chodzie sportowym, Dick Hardt – współautor specyfikacji OpenID 2.0 i OAuth 2.0 oraz ekspert od tożsamości online, Piotr Konieczny – założyciel i właściciel portalu niebezpiecznik.pl, a także Ryan Seu z zespołu bezpieczeństwa portalu Facebook.

Niemniej interesujące okazały się prezentacje w sesjach równoległych. Mocnym akcentem były prezentacje dotyczące zagrożeń przedsiębiorstw, w tym ataków APT, o których mówił m.in. Gavin Reid z Cisco Systems czy Wojciech Ledzion i Marcin Siedlarz z rządowego zespołu CERT.GOV.PL. W tym samym czasie techniczne tematy zdominowane przez złośliwe oprogramowanie poruszali Tomasz Bukowski i Tomasz Sałaciński z CERT Polska. Po obiedzie jedna z sesji poświęcona była w całości zagadnieniom prawnym, na której obok Aleksandra Gacka i Macieja Kołodzieja z portalu społecznościowego nk.pl pojawili się Michał Kluska i Grzegorz Wanio z kancelarii Olesiński i Wspólnicy. Ci ostatni przedstawili błyskotliwy pomysł na ściganie przestępstw popełnianych na blogach i forach w warunkach polskiego systemu prawnego. Drugiego dnia można było wybierać między prezentacjami o bezpieczeństwie VoIP (Sandro Gauci i Joffrey Czarny) i tymi o obecnych i przyszłych narzędziach armii i agencji wywiadu (Michał Młotek i wspomniany wcześniej Raoul Chiesa). Nie zabrakło także prezentacji CERT Polska – Paweł Krześniak opowiadał o wykorzystaniu pasywnych danych z systemów DNS do analizy zagrożeń.

Podobnie jak w ubiegłym roku, pod koniec drugiego dnia oddaliśmy głos uczestnikom konferencji, dając każdemu okazję do wygłoszenia krótkiej prezentacji „lightning talk”. Mieliśmy dzięki temu okazję do posłuchania kolejnych ośmiu, dynamicznych i bardzo zróżnicowanych prelekcji.

Uczestnicy konferencji pozytywnie ocenili bogactwo tematów, a także unikalne prezentacje, spośród których wiele zawierało opisy konkretnych, rzeczywistych przypadków.

Zachęcamy wszystkich do śledzenia profilu SECURE na Facebooku. Będziemy tam umieszczać m.in. zdjęcia i materiały z tego roku a także informacje o tym, co czeka nas na SECURE 2012, który odbędzie się już 22-24 października przyszłego roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Udostępnij: