Zgłoś incydent
Zgłoś incydent

Podatność systemu Windows załatana !
03 sierpnia 2010 | CERT Polska

Wczoraj (2 sierpnia) Microsoft wypuścił poprawkę łatającą ostatnią podatność w systemach Windows (opisaną w poprzedniej wiadomości: http://www.cert.pl/news/2590).

Przypomnijmy – podatność związana jest z mechanizmem wyświetlania ikon do skrótów – konkretnie skrótów do apletów panelu sterowania. Umożliwia ona uruchomienie złośliwego kodu na atakowanym komputerze – konieczne jednak jest zmuszenie ofiary do wyświetlenia spreparowanego pliku .lnk (plik skrótu). Błąd najprawdopodobniej znajduje się w funkcjach interfejsu IExtractIcon odpowiedzialnych za lokalizowanie i ładowanie ikon. Implementacja tego mechanizmu znajduje się w pliku shell32.dll. Ryzyko infekcji podnosi fakt, że skróty mogą być również osadzane w dokumentach MS Office – aby zostać ofiarą ataku wystarczy otworzyć dokument zawierający złośliwy kod.

Zalecamy niezwłoczne zainstalowanie aktualizacji !

Łatki dostępne są na wszystkie wspierane wersje systemu Windows. Pliki do pobrania oraz opis znajduje się na stronie: http://www.microsoft.com/technet/security/bulletin/MS10-046.mspx. Łatka powinna również być dostępna w ramach „Automatycznych Aktualizacji” systemów Windows.

Udostępnij: