Zgłoś incydent
Zgłoś incydent

CERT Polska na konferencji FIRST
12 lipca 2010 | przemek

W dniach 13-18 czerwca odbyła się 22. doroczna konferencja FIRST. Jest to najważniejsze w roku wydarzenie w tym ogólnoświatowym forum zespołów reagujących, zrzeszającym w tej chwili ponad 220 zespołów z sześciu kontynentów, od uczelnianych i akademickich, przez bankowe i należące do wielkich korporacji po rządowe. Tegoroczna konferencja miała miejsce w Miami na Florydzie i zgromadziła przeszło 450 uczestników. CERT Polska jest jednym z aktywnych członków forum. W tym roku oprócz trzyosobowej reprezentacji wśród uczestników miał także znaczący wkład merytoryczny w program konferencji. Byliśmy autorami lub współautorami aż czterech wygłoszonych prezentacji:

  • R&D projects launched in response to the dynamic evolution of Internet security threats – CERT view wygłoszona przez Krzysztofa Silickiego i Piotra Kijewskiego (współautor: Mirosław Maj)
  • Cooperation and self-regulation of Polish ISPs in combating online crime – wygłoszona przez Przemysława Jaroszewskiego
  • FISHA – A Framework for Information Sharing and Alerting in Europe – współautorstwa Piotra Kijewskiego i Katarzyny Gorzelak
  • WOMBAT API: handling incidents by querying a world-wide network of advanced honeypots wygłoszona przez Piotra Kijewskiego (współautor: Adam Kozakiewicz)

Znaczący udział wśród pozostałych prezentacji miały tematy związane z bezpieczeństwem i prywatnością w systemach cloud computing. Pojawiły się także interesujące prezentacje dotyczące ataków dedykowanych oraz mnóstwo interesujących przykładów rozwiązań organizacyjnych i technicznych związanych z bezpieczeństwem i reagowaniem na incydenty. Bardzo ciekawy program sprawiał, że często trudno było dokonać wyboru między trzema ścieżkami tematycznymi.

Pełny program konferencji znaleźć można na stronach konferencji.

Projekt WOMBAT wraz z demonstracją API został także zaprezentowany na towarzyszącym konferencji FIRST spotkaniu zespołów narodowych. Spotkania takie od kilku lat organizowane są przez CERT/CC bezpośrednio po konferencji FIRST i są doskonałą okazją do wymiany kontaktów oraz zapoznania się z wyzwaniami, które stoją przed zespołami CERT działającymi na szczeblu narodowym.

Udostępnij: