-
Trojany mobilne w Polsce w 2021 r.
Rynek urządzeń mobilnych z roku na rok powiększa się, a w raz z nim liczba ataków na urządzenia mobilne. W 2021 r. do zespołu zespołu CERT Polska trafiło ponad 17,5 tys. zgłoszeń dotyczących szkodliwych aplikacji na systemy operacyjne Android.
Czytaj więcej -
Najważniejsze podatności 2021 r.
Rok 2021 był wypełniony poważnymi podatnościami, które bardzo szybko były adaptowane i wykorzystywane przez cyberprzestępców, w szczególności przez grupy ransomware. Zaobserwowaliśmy wyraźny trend wzrostu wykorzystania podatności w oprogramowaniu używanym przez firmy np. Microsoft Exchange czy VMware vCenter, względem tych w oprogramowaniu wykorzystywanym przez użytkownika końcowego, takich jak pakiet Office czy przeglądarka.
Czytaj więcej -
Statystyki obsługi incydentów w 2021 r.
Sukcesywnie każdego roku CERT Polska rejestruje coraz większą liczbę zgłoszeń oraz incydentów cyberbezpieczeństwa. W 2021 r. CERT Polska zarejestrował 116 071 zgłoszeń. Spośród wszystkich zgłoszeń nasi specjaliści wytypowali 65 586, na podstawie których zarejestrowano łącznie 29 483 unikalnych incydentów cyberbezpieczeństwa.
Czytaj więcej -
Ataki z wykorzystaniem techniki Browser In The Browser
Większość obserwowanych przez nas stron internetowych, które wykorzystywane są w kampaniach phishingowych, nie różni się od siebie znacząco pod względem sposobu działania. W niektórych przypadkach zostały jednak zastosowane niestandardowe rozwiązania, przez co trudniej jest potencjalnym ofiarom rozpoznać oszustwo. Jednym z takich rozwiązań, którego użycie obserwujemy w ostatnim czasie, jest technika …
Czytaj więcej -
Rekomendacje w związku ze zwiększonym zagrożeniem w cyberprzestrzeni wywołanym sytuacją na Ukrainie
W związku z obecną sytuacją na Ukrainie oraz ogłoszeniem stopnia alarmowego CHARLIE-CRP, przygotowaliśmy rekomendacje dla obywateli i firm, których wdrożenie uważamy za konieczne.
Czytaj więcej -
Kompleksowo o hasłach
Hasła to powszechnie wykorzystywany, prosty i wszystkim znany sposób chronienia dostępu do poufnych danych i usług. Aby jednak działały skutecznie, muszą być tworzone i stosowane w sposób prawidłowy, w tym dostosowany do aktualnych wymogów technicznych i organizacyjnych. Prezentujemy rekomendacje CERT Polska, mające na celu uporządkowanie i aktualizację wiedzy na ten temat oraz przybliżające inne niż samo hasło metody uwierzytelniania i ochrony dostępu.
Czytaj więcej -
Co wycieki danych mówią o hasłach
Wycieki haseł zdarzają się niestety bardzo często a ich skutki mogą być bardzo poważne. Incydenty tego typu, oprócz oczywistej szkody dla osób dotkniętych wyciekiem, mają dużą wartość analityczną. Analiza haseł upublicznionych w wyciekach pozwala na lepsze zrozumienie poziomu wiedzy i nawyków użytkowników, co umożliwia poznanie ich słabości. Postanowiliśmy na podstawie danych pochodzących z wycieków, w tym wycieków z polskich serwisów, przeprowadzić własną analizę pod kątem tego, jakie słabe strony można zaobserwować w stosowanych często hasłach.
Czytaj więcej -
Rekomendacje techniczne CERT Polska dla systemów uwierzytelniania
Rekomendacje skierowane do administratorów, twórców i projektantów systemów informatycznych wymagających kontroli dostępu użytkowników i pozwalających na uwierzytelnienie z użyciem hasła. Opracowane o własne badania i obserwacje CERT Polska oraz o szeroką listę publikacji zbierających i omawiających najlepsze praktyki w tym temacie.
Czytaj więcej -
Statystyki z działalności listy ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami
Prezentujemy statystyki z działalności listy ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami. Na listę w 2021 roku zostało dodane 33 tys. domen, a dzięki współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi, którzy z niej korzystają, udało się powstrzymać blisko 4 miliony prób wejścia na strony oznaczone jako wyłudzające dane. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.
Czytaj więcej -
Aktywacja aplikacji IKO – Kampania złośliwego oprogramowania
W ostatnim czasie obserwowaliśmy kolejną kampanię złośliwego oprogramowania wymierzoną w użytkowników urządzeń mobilnych z systemem Android. Szkodliwa aplikacja, podszywa się pod aplikację banku PKO BP – IKO. Po analizie okazało się, że w atakach wykorzystywany jest obserwowany po raz pierwszy w Polsce trojan bankowy Coper.
Czytaj więcej