Czy wakacje to dobry czas dla cyberprzestepców? A może skoro w biurach panują pustki i ludzie zamiast przed ekranem spędzają czas na plaży, to oszuści również robią sobie wolne? Niestety nie.
Wakacyjne miesiące to dla cybeprzestępców czas jak każdy inny. A relaks i nowe otoczenie czasami dodatkowo osłabiają naszą czujność. Dlatego kolejny raz ruszamy z cyklem edukacyjnym z zakresu cyberbezpieczeństwa. Przez okres wakacji będziemy przypominać o metodach stosowanych przez oszustów i dawać wskazówki jak się ich wystrzegać.
W zeszłym roku w naszym cyklu #CyberParawan ostrzegaliśmy przed kradzieżą danych osobowych, a także “nigeryjskim spamem” w nowej odsłonie, czyli oszustwem na amerykańskiego żołnierza. Zachęcaliśmy do korzystania z uwierzytelniania dwuskładnikowego, którego szczegóły przybliżamy w artykule, a także do przesyłania nam SMS-ów zawierających potencjalnie szkodliwe linki na numer 8080, bo w ten sposób razem możemy powstrzymać phishing. Przypominaliśmy o tym, że przestępcy stosują różne sztuczki socjotechniczne i że warto zadbać o bezpieczeństwo swojej firmy podczas urlopu.
Wszystkie te ostrzeżenia i zachęty nadal pozostają w mocy. Ale w tym roku zaplanowaliśmy coś nowego. Zabieramy Was w podróż przez wakacyjne oszustwa. Dla tych, którzy jeszcze nie zarezerwowali swoich wakacji opowiemy o oszustwie, w którym wykorzystywany jest wizerunek firmy Booking. Później coś dla rodziców, czyli wiadomość od dziecka, które zniszczyło lub zgubiło swój telefon. Co robić w takiej sytuacji? W połowie wakacji opiszemy oszustwa romantyczne. Później zrobi się niepokojąco, bo opiszemy przypadki telefonów od policji z innego państwa, a na koniec wrócimy powoli do realiów biurowych i opowiemy o sposobach na wyłudzenie danych logowania do Facebooka. Oczywiście w naszych social mediach w wakacje nie zabraknie też postów z cyklu o deepfake oraz aktualnych ostrzeżeń. Warto być z nimi na bieżąco!