-
12 lipca 2010 przemek
CERT Polska na konferencji FIRST
W dniach 13-18 czerwca odbyła się 22. doroczna konferencja FIRST. Jest to najważniejsze w roku wydarzenie w tym ogólnoświatowym forum zespołów reagujących, zrzeszającym w tej chwili ponad 220 zespołów z sześciu kontynentów, od uczelnianych i akademickich, przez bankowe i należące do wielkich korporacji po rządowe. Tegoroczna konferencja miała miejsce w …
Czytaj więcej -
SECURE 2010 – Call for Speakers otwarte!
SECURE to jedna z najstarszych w Polsce konferencji poświęconych w całości bezpieczeństwu teleinformatycznemu. Adresowana jest przede wszystkim do administratorów, oficerów bezpieczeństwa oraz praktyków z tej dziedziny. Organizator Konferencji – działający w ramach NASK zespół CERT Polska swoim wieloletnim doświadczeniem w zakresie reagowania na naruszenia bezpieczeństwa w sieci sprawia, że konferencja jest …
Czytaj więcej -
Techniki wykrywania złośliwych stron WWW
Wraz ze wzrostem zainfekowanych stron internetowych pojawiają się również narzędzia służące do identyfikacji oraz analizy złośliwego kodu. Potrafią one wydobywać kod (głównie JavaScript, ale także VBScript) z dokumentów HTML i PDF oraz z animacji Flash. Następnie, w badanym kodzie, wyszukiwane są exploity. Mogą to być standardowe przepełnienia bufora jak i …
Czytaj więcej -
Raport Roczny CERT Polska 2009
Zespół CERT Polska opublikował raport podsumowujący rok 2009. W raporcie odnosimy się do statystyk incydentów obsłużonych przez CERT Polska w poprzednim roku. Prezentujemy także subiektywne wnioski i dodatkowe statystyk na podstawie danych zbieranych przez nasz zespół. Zamieściliśmy także opis najważniejszych wydarzeń dotyczących działalności zespołu. Jest to zwarty obraz podsumowujący cały …
Czytaj więcej -
12 marca 2010 TomaszG.
CERT Polska w serwisie Twitter!
Zapraszamy do śledzenia naszych kanałów w serwisie Twitter! Prowadzimy dwa mikroblogi – jeden w języku polskim a drugi angielskim. Będziemy tam publikować między innymi informacje dotyczące naszej działalności oraz ciekawych obserwacji poczynionych przez nasz zespół. Chcemy również przekazywać interesujące bądź ważne informacje publikowane przez innych, a także dzielić się naszymi komentarzami …
Czytaj więcej -
Polskie zespoły bezpieczeństwa zgodnie odradzają wykorzystywania przeglądarki Internet Explorer 6
28 stycznia w Warszawie odbyło się XIV spotkanie ABUSE-FORUM, grupy eksperckiej powstałej z inicjatywy NASK, zrzeszającej przedstawicieli zespołów reagujących CSIRT (Computer Security Incident Response Team), zespołów bezpieczeństwa polskich operatorów telekomunikacyjnych oraz dostarczycieli treści internetowych. Jednym z głównych tematów tego spotkania było omówienie ostatnich zagrożeń związanych z atakami komputerowymi, w których …
Czytaj więcej -
Nowa luka w Internet Explorer – zalecenia CERT Polska
W związku z ostatnimi doniesieniami na temat zidentyfikowania nowej luki typu 0day, która pozwala na uruchomienie złośliwego kodu na komputerze użytkownika, zespół CERT Polska zaleca : Zrezygnować z używania przeglądarki Internet Explorer 6 W przypadku używania przeglądarki Internet Explorer – korzystać z wersji 7 lub 8 z WŁĄCZONYM trybem „Protected Mode” [1 …
Czytaj więcej -
CERT Polska w projekcie FISHA
Od marca 2009 roku CERT Polska weźmie udział w dwuletnim unijnym projekcie FISHA (A Framework for Information Sharing and Alerting). Głównym celem projektu jest opracowanie prototypu systemu EISAS (European Information Sharing and Alerting System), czyli ogólnoeuropejskiego systemu wymiany i dostępu do informacji dotyczących bezpieczeństwa komputerowego oraz ostrzegania przed zagrożeniami w …
Czytaj więcej -
20. rocznica robaka internetowego – czas na podsumowania i wnioski (cz.2)
Dwa dni temu przy okazji dwudziestej rocznicy powstania internetowego robaka opublikowaliśmy pierwszą część opracowania, w którym podsumowujemy i analizujemy rozwój jaki się dokonał w przeciągu tych dwudziestu lat wśród zagrożeń dla użytkowników Internetu. Dzisiaj kolej na drugą ostatnią część. Problemy stwarzane przez ogólnie pojęte szkodliwe oprogramowanie spowodowały powstanie aplikacji i …
Czytaj więcej -
20. rocznica robaka internetowego – czas na podsumowania i wnioski (cz.1)
W niedzielę 2. listopada minęło dwadzieścia lat odkąd po raz pierwszy w sieci Internet pojawił się robak komputerowy (czyli samopowielający się i samopropagujący się przez sieć złośliwy program komputerowy). Jego autorem był Robert Tappan Morris. Został napisany by uwydatnić błędy w ówczesnych unixowych systemach z rodziny BSD, Sun oraz Vax …
Czytaj więcej