-
Krajobraz bezpieczeństwa polskiego internetu w 2022 roku
Ubiegły rok w polskiej cyberprzestrzeni możemy podsumować hasłami: znane techniki, nowe okoliczności i wzrost świadomości. Dodatkowo, nie da się ukryć, że na cyberbezpieczeństwo wpływ miała także wojna w Ukrainie. Jak duży był to wpływ? Czego możemy spodziewać się w kolejnych miesiącach w polskiej cyberprzestrzeni i jakie wnioski należy wyciągnąć z ostatnich 12 miesięcy? Odpowiedzi znajdziecie w raporcie rocznym z działalności naszego zespołu.
Czytaj więcej -
Dwudziesta szósta edycja Secure za nami
Dwudziesta szósta edycja Secure za nami. „Bezpieczeństwo w dobie zmian” – to hasło przewodnie zakończonej właśnie konferencji.
Czytaj więcej -
CERT Polska i SKW ostrzegają przed działaniami rosyjskich szpiegów
Zespół CERT Polska oraz Służba Kontrwywiadu Wojskowego zaobserwowały kampanię szpiegowską łączoną z działaniami rosyjskich służb specjalnych. Celem kampanii było nielegalne pozyskiwanie informacji z ministerstw spraw zagranicznych oraz placówek dyplomatycznych, w większości znajdujących się w państwach należących do NATO i Unii Europejskiej.
Czytaj więcej -
Aktywnie wykorzystywana krytyczna podatność w Microsoft Outlook (CVE-2023-23397)
Microsoft opublikował informację o krytycznej podatności CVE-2023-23397 w aplikacji Outlook na systemie Windows. Może ona prowadzić do zdalnego przejęcia hasła domenowego, bez interakcji użytkownika. Podatność była aktywnie używana w atakach przez jedną z rosyjskich grup APT od kwietnia 2022 roku, w tym w Polsce. Rekomendujemy podjęcie natychmiastowych działań we wszystkich organizacjach, których użytkownicy korzystają z poczty poprzez klienta Microsoft Outlook.
Czytaj więcej -
"Nie klikaj w podejrzane linki" - czyli jak nie ostrzegać przed zagrożeniem
W ostatnich latach temat cyberbezpieczeństwa zyskuje coraz większą popularność. Przy okazji pojawiają się różne rekomendacje związane z tym zagadnieniem. W tym artykule skupimy się na wytłumaczeniu dlaczego „kliknięcie w link" nie musi być niebezpieczne oraz przedstawimy argumenty za tym dlaczego porada przestrzegająca przed „podejrzanymi" linkami nie jest klarowna i wymaga więcej wyjaśnienia.
Czytaj więcej -
Artemis – CERT Polska bada bezpieczeństwo polskiego internetu
Nowy Rok przyniósł kolejne rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo polskiego internetu. Jednym z nich jest Artemis – narzędzie rozwijane przez zespół CERT Polska, które pomaga sprawdzać poziom zabezpieczeń stron internetowych. Weryfikacji podlegają podmioty, w przypadku których, zgodnie z ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, obsługa incydentów koordynowana jest przez CSIRT NASK.
Czytaj więcej -
Lastpass: Wyciek bazy danych
Ostrzegamy – nastąpił wyciek zaszyfrowanych haseł użytkowników menadżera LastPass. Podczas ataku zostały pobrane pliki z infrastruktury LastPass, zatem atakujący może mieć dostęp do: adresów email, nazwisk, zaszyfrowanych haseł czy niezaszyfrowanych pól.
Czytaj więcej -
Krytyczna podatność w Fortinet FortiOS SSL-VPN (CVE-2022-42475)
Fortinet opublikował informację o krytycznej podatności CVE-2022-42475 pozwalającej na zdalne wykonanie kodu bez uwierzytelniania w module SSL-VPN (sslvpnd) dla FortiOS. Podatność była aktywnie wykorzystywana w atakach jeszcze zanim jej istnienie zostało ujawnione.
Czytaj więcej -
Rozwój technik ataku grupy UNC1151/Ghostwriter
W ostatnim czasie obserwujemy ataki grupy UNC1151/Ghostwriter z wykorzystaniem techniki Browser in the Browser. Grupa ta od ponad roku atakuje skrzynki pocztowe polskich obywateli. Wykorzystywane techniki z biegiem czasu ulegają zmianie, ale motyw przewodni używanych wiadomości, jak i cel pozostaje ten sam.
Czytaj więcej -
Krajobraz bezpieczeństwa polskiego internetu w 2021 roku
Nowy raport, stare techniki – tak w skrócie można ująć kluczowe obserwacje z 2021 r. Przestępcy udoskonalili znane sposoby oszustw i częściej zaczęli sięgać po metody wcześniej rzadko używane. Zapraszamy do lektury.
Czytaj więcej