-
Dziwny ruch na porcie 0/TCP
Port 0/TCP jest wg rejestru IANA portem zarezerwowanym. Oznacza to, że żadna usługa nie powinna korzystać z tego portu do komunikacji sieciowej. Gdy w dniu 13 listopada 2011 roku do sond systemu ARAKIS zaczęła napływać wzmożona liczba pakietów TCP kierowanych na port 0, zbudziło to nasze zainteresowanie. Próby połączeń …
Czytaj więcej -
Raport ENISA i CERT Polska o metodach wykrywania sieciowych incydentów bezpieczeństwa
Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) opublikowała przygotowany przez CERT Polska raport dotyczący metod wykrywania sieciowych incydentów bezpieczeństwa – „Proactive detection of network security incidents”. Proaktywne wykrywanie incydentów to proces odnajdywania złośliwej aktywności w sieci, za którą dany CERT jest odpowiedzialny, przy pomocy narzędzi monitorujących lub z wykorzystaniem zewnętrznych …
Czytaj więcej -
Publiczne wydanie Capture-HPC z projektu HoneySpider Network
Projekt HoneySpider Network to system klienckich honeypotów, który powstał dzięki współpracy CERT Polska, GOVCERT.NL oraz SURFnet. Jednym z jego komponentów jest wysoko-interaktywny kliencki honeypot – Capture-HPC NG. Autorem oryginalnego oprogramowania jest Christian Seifert, a modyfikacje zostały wprowadzone przez Dział Rozwoju Oprogramowania z NASK. Capture-HPC NG z projektu HoneySpider Network to …
Czytaj więcej -
Zeus/Murofet
W ostatnich dniach pojawiła się nowa mutacja trojana Zeus. Jest to kolejna wersja zbudowana na podstawie źródeł, które wyciekły na poczatku maja. Tak jak poprzednio, do dystrybucji plików konfiguracyjnych używane są mechanizmy P2P. Twórcy zrezygnowali z charakterystycznego dla Murofeta mechanizmu DGA (algorytm generowania domen) i powrócili do umieszczenia adresu C …
Czytaj więcej -
SECURE 2011 za nami!
Konferencja SECURE 2011, która zakończyła się 26 października b.r. była wyjątkowa pod wieloma względami. W odpowiedzi na ubiegłoroczne zainteresowanie udostępniliśmy aż cztery warsztaty Hands-on, z tego dwa prowadzone przez CERT Polska. Także program konferencji był wypełniony po brzegi – prelekcje zajmowały siedem godzin z każdego dnia, co sprawiało, że najwytrwalsi …
Czytaj więcej -
Biuletyn OUCH! o podstawach bezpieczeństwa
Dzięki współpracy CERT Polska i SANS Institute dziś ukazał się kolejny polskojęzyczny numer biuletynu OUCH! „Backup i przywracanie danych”. OUCH! to bezpłatny newsletter o bezpieczeństwie komputerowym wydawany na stronach Instytutu SANS w 11 językach, kierowany do zwykłych użytkowników komputerów. OUCH jest tworzony i dokładnie konsultowany przez zespół SANS Securing The …
Czytaj więcej -
Wizualizacja aktywności Morto
Po zebraniu kompletnych danych z systemu ARAKIS mogliśmy przeprowadzić dokładniejszą analizę w jaki sposób robak Morto rozprzestrzeniał się w internecie. Jak pisaliśmy wcześniej, pierwsza wersja Morto łączyła się z komputerami używając usługi Remote Desktop Protocol na porcie 3389, a następnie starała się uzyskać dostęp administracyjny próbując logować się przy użyciu …
Czytaj więcej -
Zagrożenia w Polsce i na świecie: Raport CERT Polska za pierwsze półrocze 2011
W pierwszym w historii raporcie półrocznym, obejmującym okres od stycznia do czerwca 2011, skupiamy się na analizie informacji z systemów automatycznych. Otrzymaliśmy blisko 4 mln tego rodzaju zgłoszeń. Podobnie jak w raporcie rocznym 2010, wyodrębniliśmy z nich kilka najważniejszych kategorii zdarzeń, w szczególności: źródła spamu, phishing, złośliwe oprogramowanie, boty czy …
Czytaj więcej -
Konkurs na facebooku – darmowa wejściówka na SECURE do wzięcia
Do końca tygodnia posiadacze konta na portalu facebook mogą wziąć udział w naszym konkursie. Do wygrania jest bezpłatna wejściówka na konferencję SECURE 2011 do wykorzystania przez dowolnie wybraną osobę. Zostanie ona rozlosowana między wszystkimi uczestnikami już w najbliższy piątek, 30 września. Dodatkowo każdy uczestnik otrzymuje kod rabatowy uprawniający do rejestracji …
Czytaj więcej -
Kilka słów o podszywaniu się pod nadawcę poczty elektronicznej
Od wczoraj po serwisach informacyjnych krążą informacje o wysłanym w imieniu posłanki Beaty Kempy liście elektronicznym do Polskiej Agencji Prasowej, zawiadamiającym o rezygnacji pani poseł z udziału w kampanii wyborczej. Posłanka Kempa (słusznie) zgłosiła sprawę podszycia się na prokuraturze, obwiniając jednocześnie (niekoniecznie słusznie) i oskarżając o zaniedbania administratorów serwisów sejmowych …
Czytaj więcej