Zestawienie domen prowadzących złośliwą aktywność w sieci w różnych formatach
Więcej informacji >>Spear phishing jest oszustwem o charakterze socjotechnicznym, wykorzystującym presję autorytetu i czasu, aby skłonić atakowanego do podjęcia niekorzystnego dla niego działania. Fakt, że zazwyczaj informacje potrzebne do przeprowadzenia ataku są publicznie dostępne lub łatwe do uzyskania, czyni to oszustwo popularnym wśród cyberprzestępców.
Czytaj więcejMicrosoft opublikował informację o krytycznej podatności CVE-2023-23397 w aplikacji Outlook na systemie Windows. Może ona prowadzić do zdalnego przejęcia hasła domenowego, bez interakcji użytkownika. Podatność była aktywnie używana w atakach przez jedną z rosyjskich grup APT od kwietnia 2022 roku, w tym w Polsce. Rekomendujemy podjęcie natychmiastowych działań we wszystkich organizacjach, których użytkownicy korzystają z poczty poprzez klienta Microsoft Outlook.
Czytaj więcejW ostatnich latach temat cyberbezpieczeństwa zyskuje coraz większą popularność. Przy okazji pojawiają się różne rekomendacje związane z tym zagadnieniem. W tym artykule skupimy się na wytłumaczeniu dlaczego „kliknięcie w link" nie musi być niebezpieczne oraz przedstawimy argumenty za tym dlaczego porada przestrzegająca przed „podejrzanymi" linkami nie jest klarowna i wymaga więcej wyjaśnienia.
Czytaj więcejOstrzegamy przed kampanią phishingową ukierunkowaną na klientów serwisu Netflix. Celem przestępców jest wyłudzenie danych dostępowych do konta oraz poufnych informacji związanych z kartą płatniczą.
Czytaj więcejNigeryjski przekręt jest jednym z najstarszych oszustw. Schemat z wiadomości przesyłanych listownie przeszedł na wiadomości mailowe w latach 80 XX wieku. W początkowych scenariuszach nadawca wiadomości oferował transfer bardzo dużej kwoty pieniędzy, które miały najczęściej pochodzić z Nigerii.
Czytaj więcejPrzestępcy próbują doprowadzić do infekcji komputera ofiary wszelkimi możliwymi sposobami. Bardzo częstym wektorem ataku są masowo wysyłane emaile zawierające złośliwe załączniki, które mają zostać otworzone i uruchomione przez ofiarę.
Czytaj więcejCyberprzestępcy często kontaktują się z potencjalnymi ofiarami telefonicznie. Na początku rozmowy przedstawiają nieprawdziwą sytuację, która wydaje się pilna i wymaga szybkiego działania. Pochopne działanie może jednak prowadzić do utraty środków pieniężnych.
Czytaj więcejOstrzegamy - fałszywe reklamy w serwisie Google Search wykorzystywane do propagacji szkodliwego oprogramowania.
Czytaj więcejNowy Rok przyniósł kolejne rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo polskiego internetu. Jednym z nich jest Artemis – narzędzie rozwijane przez zespół CERT Polska, które pomaga sprawdzać poziom zabezpieczeń stron internetowych. Weryfikacji podlegają podmioty, w przypadku których, zgodnie z ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, obsługa incydentów koordynowana jest przez CSIRT NASK.
Czytaj więcejOstrzegamy - szkodliwe oprogramowanie z rodziny Hydra ponownie aktywne. Jako cel obiera dane logowania do aplikacji bankowych na systemach Android.
Czytaj więcej