-
Narzędzie do odzyskania plików zaszyfrowanych Mapo ransomware
W toku analizy incydentu zaszyfrowanych plików w systemach informatycznych gminy Kościerzyna, otrzymaliśmy od poszkodowanych próbkę z plikiem wykonywalnym złośliwego oprogramowania szyfrującego o nazwie Mapo. Po przystąpieniu do szczegółowej analizy technicznej udało nam się zidentyfikować błąd w procesie generowania kluczy szyfrujących. Pozwoliło nam to na ich odzyskanie bez konieczności płacenia okupu …
Czytaj więcej -
Analiza techniczna trojana bankowego Cerberus
W ostatnim czasie obserwowaliśmy kolejną kampanię złośliwego oprogramowania wymierzoną w użytkowników urządzeń mobilnych z systemem Android. Szkodliwa aplikacja, podszywająca się pod produkt marki InPost, okazała się być trojanem bankowym rozpoznanym jako Cerberus. Dystrybucja złośliwego kodu opierała się o wysyłkę wiadomości SMS z informacją o śledzeniu przesyłki za pomocą aplikacji mobilnej …
Czytaj więcej -
Wyniki krajowych kwalifikacji do European Cyber Security Challenge 2019
Od 24 do 28 czerwca odbywały się krajowe kwalifikacje do European Cyber Security Challenge 2019, za których organizację odpowiada zespół CERT Polska. W tym roku uczestnicy zmagali się z 17 zadaniami związanymi z bezpieczeństwem teleinformatycznym w kategoriach bezpieczeństwa aplikacji internetowych, inżynierii wstecznej, kryptografii i wykorzystywania podatności w aplikacjach. Zwycięzcom gratulujemy …
Czytaj więcej -
FaceApp – analiza aplikacji oraz rekomendacje dotyczące zachowania prywatności
W ostatnim czasie opinię publiczną w Internecie rozpalił temat aplikacji FaceApp. Pojawiły się doniesienia, że producent aplikacji może naruszać prywatność użytkowników, którzy zdecydowali się ją zainstalować. Jako zespół CERT Polska przeanalizowaliśmy to oprogramowanie, aby sprawdzić, czy faktycznie umożliwia ono “kradzież” danych. Jeszcze niedawno smartfon był jedynie gadżetem. Obecnie posiada go …
Czytaj więcej -
Udostępniamy n6 Portal dla obecnych i nowych użytkowników
Od niedawna można przeszukiwać zasoby systemu n6 poprzez graficzny interfejs w przeglądarce. Liczymy na to, że w ten sposób ułatwimy korzystanie z informacji o zagrożeniach, które udostępniamy w systemie. Dotychczas dostęp do danych odbywał się poprzez API REST. Nowy interfejs posiada podobne funkcje, w tym możliwość filtrowania danych po dowolnych …
Czytaj więcej -
Przejęcie domen .pl związanych z atakiem BadWPAD
Pod koniec maja 2019 roku CERT Polska przejął domenę wpad.pl, a także zarejestrował na rzecz NASK zbiór domen regionalnych i funkcjonalnych wpad.*.pl. Przejęcie domen związane było z przeciwdziałaniem atakom BadWPAD, wykorzystujących błędną konfigurację sufiksów DNS na podatnych maszynach. Umożliwiało to potencjalnym atakującym na przekierowanie dowolnych żądań HTTP poprzez …
Czytaj więcej -
06 maja 2019 CERT Polska
Ciekawe techniki wyłudzania danych w sieci
W ostatnim czasie zespół CERT Polska zaobserwował pojawienie się witryny hxxps://genialnykredyt[.]eu. Nasza analiza wykazała, że zarówno sama strona, jak i odsyłające do niej ogłoszenia publikowane w lokalnych tablicach, mogą stanowić element zorganizowanej kampanii, której celem są dane osobowe zainteresowanych pożyczką internautów. W poniższym artykule opisujemy również możliwości aplikacji …
Czytaj więcej -
SECURE 2019 – Call for Speakers
Rozpoczynamy poszukiwanie prelegentów na tegoroczną edycję konferencji SECURE. Jeżeli posiadasz wiedzę na interesujący temat i chciałbyś przedstawić go w gronie światowej klasy ekspertów ds. bezpieczeństwa IT, zachęcamy do zapoznania się z zasadami zgłoszeń poniżej. SECURE to odbywająca się w dniach 22 oraz 23 października 2019 r. w Warszawie konferencja, poświęcona …
Czytaj więcej -
Zgłoszenia i incydenty w 2018 roku
Wielkimi krokami zbliża się publikacja corocznego raportu CERT Polska. Prace redakcyjne i edytorskie idą pełną parą, a w międzyczasie chcemy podzielić się z czytelnikami naszego bloga statystykami z zeszłego roku. Są one pewnym przybliżeniem krajobrazu bezpieczeństwa teleinformatycznego w Polsce, jak również obserwacją pewnych trendów pod względem liczby zarejestrowanych incydentów w …
Czytaj więcej -
Rozwijamy otwarty sandbox Cuckoo
Przez ostatni rok współpracowaliśmy z Hatching.io nad rozwojem projektu Cuckoo Sandbox. Skupiliśmy się głównie na wdrożeniu zaawansowanych mechanizmów analizy pamięci, opracowanych przez nasz zespół w ciągu ostatnich lat. Opublikowanie narzędzia onemon jest ostatnim etapem naszej współpracy. Cieszymy się, że jej wyniki są teraz dostępne dla całego środowiska zajmującego się …
Czytaj więcej