-
Mole ransomware: analiza i dekryptor
Mole to ransomware, które ma już prawie miesiąc, więc z naszego punktu widzenia (jako analityków) jest już dość stare. Było dystrybuowane głównie przez strony udające dokumenty Worda, namawiające ludzi do pobrania i zainstalowania złośliwego pluginu. Mole jest członkiem rosnącej rodziny CryptoMix, ale algorytm szyfrowania został kompletnie zmieniony (…ponownie). Zainteresowaliśmy się …
Czytaj więcej -
Analiza złośliwego oprogramowania Emotet v4
Wstęp Emotet jest modularnym koniem trojańskim, który po raz pierwszy został zaobserwowany w czerwcu 2014 roku przez Trend Micro. Ten rodzaj złośliwego oprogramowania jest ściśle powiązany z innymi rodzajami, takimi jak Geodo, Bugat czy Dridex, które uznawane są za warianty należące do jednej rodziny. Zadebiutował jako zaawansowany banker – u swych …
Czytaj więcej -
SECURE 2017 – Call for Speakers
Rozpoczynamy poszukiwanie prelegentów na tegoroczną edycję konferencji SECURE. Jeżeli posiadasz wiedzę na interesujący temat i chciałbyś przedstawić go w gronie światowej klasy ekspertów ds. bezpieczeństwa IT, zachęcamy do zapoznania się z zasadami zgłoszeń poniżej. SECURE to odbywająca się w dn. 24 – 25 października 2017 w Warszawie konferencja, poświęcona w całości …
Czytaj więcej -
WannaCry Ransomware
WannaCry (inne nazwy WCry, WannaCrypt, WanaCrypt0r) jest bardzo skutecznym w swoim działaniu złośliwym oprogramowaniem typu ransomware, które 12 maja swoim zasięgiem objęło ponad 100 krajów i 200 tysięcy komputerów z systemem operacyjnym Windows. Ofiarami padły takie instytucje jak: brytyjska służba zdrowia, Nissan, Telefonica, FedEx, rosyjskie banki i koleje państwowe, indyjskie …
Czytaj więcej -
Krajobraz bezpieczeństwa polskiego Internetu w 2016 roku
Już po raz 21. publikujemy raport roczny z działalności naszego zespołu. Tak jak poprzednio staramy się przy tej okazji przedstawić stan bezpieczeństwa polskiej części Internetu, patrząc z perspektywy obsługiwanych przez nas incydentów, działalności badawczej oraz projektów, w których bierzemy udział. Stało się już zwyczajem, że raport otwiera kalendarium najważniejszych, według …
Czytaj więcej -
Przystąpienie do projektu No More Ransom
Na początku kwietnia tego roku nasz zespół oficjalnie dołączył do projektu No More Ransom walczącego z ransomware’em. Projekt, koordynowany m.in. przez Europol, zrzesza organy ścigania oraz firmy sektora prywatnego z całego świata i umożliwia ofiarom przestępców darmowe odszyfrowanie plików. Naszym głównym wkładem w projekt jest program deszyfrujący pliki …
Czytaj więcej -
31 marca 2017 piotrb
Nowa kampania wymuszeń okupu – Polish Stalking Group
Obserwujemy początki nowej kampanii e-mailowej mającej na celu wymuszanie okupu. Przestępcy, nazywający sami siebie Polish Stalking Group, rozsyłają wiadomości e-mail z żądaniem wpłaty w przeciągu 24 godzin 1000 złotych na portfel bitcoinowy. Grożą przy tym, że w przeciwnym wypadku do ofiary zostanie wysłanych 100 paczek kurierskich z losowych sklepów. Część …
Czytaj więcej -
Analiza Sage 2.0
Wstęp Sage jest nową rodziną ransomware, wariantem CryLockera. Obecnie jest rozprowadzany przez tych samych aktorów, którzy zazwyczaj rozsyłają Cerbera, Locky’ego oraz Sporę. Głównym wektorem infekcji jest malspam i złośliwe załączniki. Emaile z kampanii są puste, bez żadnego tekstu i zawierają jedynie plik .zip. W załączniku znajduje się złośliwy dokument …
Czytaj więcej -
Nymaim atakuje ponownie
Wstęp Nymaim nie jest nową rodziną złośliwego oprogramowania – pierwszy raz został napotkany w 2013 roku. Wtedy był wykorzystywany jedynie jako dropper, używany głównie do dystrybucji TorrentLockera. W lutym 2016 ponownie stał się popularny, po tym jak do jego kodu zostały dołączone fragmenty kodu ISFB, który wcześniej wyciekł. Zyskał wtedy przydomek …
Czytaj więcej -
Evil: prosty ransomware, napisany w języku JavaScript
Evil: prosty ransomware, napisany w języku JavaScript Wstęp Evil jest nową odmianą ransomware, którą pierwszy raz zaobserwowaliśmy ósmego stycznia 2017 roku – wtedy został nam zgłoszony pierwszy incydent z nią związany. Było to wtedy zupełnie nowe zagrożenie i nie było na jego temat żadnych informacji dostępnych publicznie. Nie mieliśmy też żadnych …
Czytaj więcej