-
Przystąpienie do projektu No More Ransom
Na początku kwietnia tego roku nasz zespół oficjalnie dołączył do projektu No More Ransom walczącego z ransomware’em. Projekt, koordynowany m.in. przez Europol, zrzesza organy ścigania oraz firmy sektora prywatnego z całego świata i umożliwia ofiarom przestępców darmowe odszyfrowanie plików. Naszym głównym wkładem w projekt jest program deszyfrujący pliki …
Czytaj więcej -
31 marca 2017 piotrb
Nowa kampania wymuszeń okupu – Polish Stalking Group
Obserwujemy początki nowej kampanii e-mailowej mającej na celu wymuszanie okupu. Przestępcy, nazywający sami siebie Polish Stalking Group, rozsyłają wiadomości e-mail z żądaniem wpłaty w przeciągu 24 godzin 1000 złotych na portfel bitcoinowy. Grożą przy tym, że w przeciwnym wypadku do ofiary zostanie wysłanych 100 paczek kurierskich z losowych sklepów. Część …
Czytaj więcej -
Analiza Sage 2.0
Wstęp Sage jest nową rodziną ransomware, wariantem CryLockera. Obecnie jest rozprowadzany przez tych samych aktorów, którzy zazwyczaj rozsyłają Cerbera, Locky’ego oraz Sporę. Głównym wektorem infekcji jest malspam i złośliwe załączniki. Emaile z kampanii są puste, bez żadnego tekstu i zawierają jedynie plik .zip. W załączniku znajduje się złośliwy dokument …
Czytaj więcej -
Nymaim atakuje ponownie
Wstęp Nymaim nie jest nową rodziną złośliwego oprogramowania – pierwszy raz został napotkany w 2013 roku. Wtedy był wykorzystywany jedynie jako dropper, używany głównie do dystrybucji TorrentLockera. W lutym 2016 ponownie stał się popularny, po tym jak do jego kodu zostały dołączone fragmenty kodu ISFB, który wcześniej wyciekł. Zyskał wtedy przydomek …
Czytaj więcej -
Evil: prosty ransomware, napisany w języku JavaScript
Evil: prosty ransomware, napisany w języku JavaScript Wstęp Evil jest nową odmianą ransomware, którą pierwszy raz zaobserwowaliśmy ósmego stycznia 2017 roku – wtedy został nam zgłoszony pierwszy incydent z nią związany. Było to wtedy zupełnie nowe zagrożenie i nie było na jego temat żadnych informacji dostępnych publicznie. Nie mieliśmy też żadnych …
Czytaj więcej -
Analiza techniczna rodziny CryptoMix/CryptFile2
Kampania CryptoMix to kolejna rodzina ransomware która próbuje zdobyć pieniądze dla swoich twórcow przez szyfrowanie plików ofiar i wymuszanie na nich okupu za odszyfrowanie ich. Do niedawna była znana bardziej jako CryptFile2, ale z nieznanych nam powodów została rebrandowana i teraz jest rozpoznawalna jako CryptoMix. Została zaobserwowana niedawno jako malware …
Czytaj więcej -
Zadanie Capture The Flag w ramach ECSM 2016 – wyniki i rozwiązanie
Na przełomie października i listopada organizowaliśmy dla Państwa konkurs typu Capture The Flag w ramach Europejskiego Miesiąca Bezpieczeństwa Cybernetycznego. Pierwszy etap zadania rozpoczęło ponad 300 osób, do ostatniego dotarło ponad 60 osób, a trójka najszybszych, którzy przesłali poprawne rozwiązanie zadania to: Hubert Barc (rozwiązanie nadesłane 3 godziny i 22 minuty …
Czytaj więcej -
LatentBot – modularny i silnie zaciemniony bot
LatentBot jest widoczny w sieci od 2013 roku, a na początku października rozpoczął swoją drugą młodość – dodany został jako payload do bardzo aktywnego exploit-kita Rig i jest serwowany zamiennie z takim złośliwym oprogramowaniem jak: Cerber, CryptFile2, Gootkit czy Vawtrak. Głównym wektorem infekcji dla użytkowników były dokumenty pakietu Microsoft Office zawierające …
Czytaj więcej -
Zadanie Capture The Flag w ramach ECSM 2016 – [AKTUALIZACJA 31 paź]
Na koniec października, czyli wybranego przez Komisję Europejską oraz ENISA miesiąca poświęconego bezpieczeństwu teleinformatycznemu, chcielibyśmy zaprosić Państwa do wzięcia udziału w naszym małym konkursie typu Capture The Flag. W ramach tej akcji mamy do rozdania egzemplarze najnowszej książki pod redakcją Gynvaela Coldwinda oraz Mateusza Jurczyka: Praktyczna inżynieria wsteczna. Autorem jednego …
Czytaj więcej -
TorrentLocker: złośliwa faktura za telefon
Na początku października otrzymaliśmy zgłoszenie o kolejnej kampanii spamowej, wymierzonej w klientów sieci Play i dystrybuującej oprogramowanie ransomware. Rozsyłane maile mają postać fałszywych faktur, z załączonym skryptem JS, który pobiera i uruchamia złośliwe oprogramowanie, znane pod nazwą TorrentLocker (określanym również jako Crypt0L0cker). Opis zagrożenia TorrentLocker jest szeroko rozpowszechniany w licznych …
Czytaj więcej