-
23 lutego 2011 CERT Polska #blackberry #malware #mitmo #sms #spyware #symbian #windows mobile #ZBot #zeus #zitmo
Nowe zagrożenie: ZITMO atakuje!
ZeuS jest „popularnym” oprogramowaniem szpiegującym. Jego szczegółową analizę można znaleźć w artykule Analiza bota Zeus na naszej stronie. ZITMO, czyli Zeus In The Mobile jest nowym zagrożeniem, które w ciągu ostatnich tygodni pojawiło się w Polsce. Jest to nowa odmiana ZeuSa przeznaczona na telefony komórkowe. Główne niebezpieczeństwo związane jest z …
Czytaj więcej -
Nieskończona pętla w Javie
Oracle ostrzega przed krytyczną luką w Javie (JRE / JDK), która umożliwia napastnikowi wywołanie nieskończonej pętli w aplikacji Javy. Hotfix jest już dostępny na stronach Oracle. Problem wykrył Konstantin Preißer, który zainspirowany problemami z parsowaniem liczby 2.2250738585072011e-308 w PHP odkrył ten sam problem w Javie. Problem dotyczy błędu w funkcji …
Czytaj więcej -
Złośliwe pliki Flash
Pliki Flash, pomimo zbieżności nazwy, nie mają nic wspólnego z przenośnymi pamięciami USB. Flash to zwyczajowe określenie na pliki o rozszerzeniu .swf, przenoszące animacje oraz zapewniające pewien poziom interaktywności. SWF, z angielskiego wymawiane swiff, początkowo przenosiły wyłącznie grafiki wektorowe, lecz szybko okazało się, że jest zapotrzebowanie na coś więcej. Kiedy …
Czytaj więcej -
Próby przejęcia kont Yahoo!?
System ARAKIS od piątku 21. stycznia obserwuje w swoich honeypotach wzrost ruchu HTTP na nietypowym porcie 9415/TCP. Są to zarówno żądania GET jak i POST do serwerów w domenie yahoo.com. Na pierwszy rzut oka wygląda to jak typowe i widziane wielokrotnie w systemie ARAKIS ślepe skanowania w poszukiwaniu …
Czytaj więcej -
Analiza bota Zeus
Zeus jest jednym z największych botnetów funkcjonujących obecnie w Internecie. Boty Zeusa – Zboty – to konie trojańskie wyspecjalizowane w kradzieży danych. Jeśli komputer użytkownika jest zainfekowany, bot rejestruje loginy i hasła użytkowników próbujących zalogować się do serwisów banków internetowych, instytucji finansowych lub sklepów. Dodatkowo, infekcja powoduje, że zabezpieczenia typu SSL są …
Czytaj więcej -
Nowy rok, nowe ataki
Od początku stycznia grupa serwerów DNS zalewana jest pytaniami ze sfałszowanymi adresami IP nadawcy. Echa tych ataków widziane są w systemie wczesnego wykrywania zagrożeń sieciowych ARAKIS. W ruchu sieciowym pozyskanym do tej pory zidentyfikowaliśmy ok. 20 atakowanych serwerów DNS należących m.in. do Dynamic Network Services (znany jako DynDNS), Verisign …
Czytaj więcej -
Nowe techniki przełamywania zabezpieczeń Windows 7
Zabezpieczenia typu ASLR (ang. Address Space Layout Randomization) oraz DEP (ang. Data Execution Prevention) to techniki mające na celu zabezpieczenie systemu operacyjnego przed włamaniami przez wykorzystanie błędów w oprogramowaniu użytkowym. W systemie Windows funkcjonują one począwszy od wersji XP SP 2, jednak pod koniec roku 2010 w sieci pojawiły się …
Czytaj więcej -
Nie tylko SIP: ataki na VoIP z użyciem H.323
W ostatnim wpisie na naszym blogu pisaliśmy o atakach na telefonię IP. Skupiliśmy się na protokole SIP. VoIP jednakże to nie tylko wyżej wspomniany protokół. Innym, starszym niż SIP ale pomimo tego dalej popularnym standardem jest H.323. Niedawno skanowania, które miały na celu poszukiwanie urządzeń potrafiących obsługiwać połączenia w …
Czytaj więcej -
29 listopada 2010 TomaszG. #ARAKIS #Asterisk #eyeBeam #RTP #SDP #SIP #Sipvicious #sundayddr sipsscuser #telefonia #VoIP
Uwaga na ataki na telefonię IP (VoIP)
Telefonia VoIP (Voice over IP) cieszy się coraz większą popularnością dlatego jest coraz powszechniej wykorzystywana. Niestety, wzrostowi popularności ze strony użytkowników towarzyszy wzrost popularności ze strony cyberprzestępców. Źle zabezpieczone centralki mogą być m.in. źródłem poważnych strat finansowych, ponieważ przestępcy mogą wykorzystywać je do wykonywania połączeń telefonicznych w dowolne miejsce …
Czytaj więcej -
Wykorzystanie luki w ProFTPd
Niedawno (5 listopada) pisaliśmy o błędzie przepełnienia bufora w aplikacji ProFTPd. System ARAKIS zarejestrował próby włamania z wykorzystaniem exploitów na tę lukę. Jako źródło ataku określiliśmy sieć znajdującą się na terenie Stanów Zjednoczonych, a zastosowany do ataku exploit to prawdopodobnie skrypt Perl opublikowany na liście full-disclosure kilka dni po ujawnieniu …
Czytaj więcej