-
Poważny wyciek danych z Sony
W oficjalnym komunikacie firma Sony podała, że między 17 a 19 kwietnia miało miejsce włamanie do usług PlayStation Network oraz Qriocity. Usługi te zostały natychmiast odłączone od Internetu (w chwili publikacji tej wiadomości CERT Polska nie ma żadnych oficjalnych informacji kiedy zostaną przywrócone). Łupem bliżej niesprecyzowanych osób padły dane prawie …
Czytaj więcej -
Analiza złośliwego dokumentu PDF używanego do instalacji SpyEye
Jak przekonaliśmy się kilka dni temu, złośliwe dokumenty PDF pozostają jedną z popularnych metod rozprzestrzeniania się malware’u typu banker-trojan. Złośliwy dokument PDF, o którym pisaliśmy, wykorzystuje lukę w programie Adobe Reader do przeprowadzenia włamania na komputerze użytkownika, który go otworzył, po czym instaluje w systemie trojana SpyEye. Jeśli użytkownik …
Czytaj więcej -
UWAGA! SpyEye w PDF atakuje polskich internautów!
Dzięki współpracy polskich zespołów bezpieczeństwa, związanych inicjatywą Abuse-Forum, udało się wykryć oraz przeanalizować nowe zagrożenie. Od 03.04.2011 do polskich internautów trafia wiadomość e-mail zawierająca w załączniku złośliwy dokument PDF. Z analiz przeprowadzonych przez CERT Polska wynika, że po otwarciu załączonego pliku komputer zostaje zainfekowany złośliwym oprogramowaniem SpyEye. Oprogramowanie …
Czytaj więcej -
Slammer nie żyje!
Wygląda na to, że w czwartek 10. marca 2011 roku pożegnaliśmy (oby na zawsze!) obecnego w Internecie od 2003 roku uciążliwego robaka SQL Slammer. Ruch sieciowy będący efektem jego działania przestał być widziany przez sondy systemu ARAKIS. Wcześniej nieprzerwanie należał on do ścisłej czołówki zagrożeń rejestrowanych przez system od początku …
Czytaj więcej -
CERT Polska publikuje Raport Roczny 2010
W raporcie z pracy zespołu CERT Polska prezentujemy i omawiamy statystyczny obraz zagrożeń dotyczących polskich sieci w 2010 roku. Opisujemy także najciekawsze naszym zdaniem zjawiska i wydarzenia, które pojawiły się lub mocno zaktywizowały w tym okresie. Po raz pierwszy znaczną część raportu zajmują analizy dokonane na podstawie nie tylko incydentów …
Czytaj więcej -
Halo, tu ZITMO – czyli jak usunąć malware z telefonu.
Parę dni temu opisywaliśmy lutowy atak ZeuSa oraz ZITMO, który skierowany był na klientów polskich banków. Jest to nowa strategia ataku polegająca na zainfekowaniu nie tylko komputera ale również telefonu ofiary. Komunikacja zainfekowanego telefonu z C&C (centrum zarządzania) odbywa się poprzez wiadomości SMS wysyłane na określony numer. Atakujący ma …
Czytaj więcej -
23 lutego 2011 CERT Polska #blackberry #malware #mitmo #sms #spyware #symbian #windows mobile #ZBot #zeus #zitmo
Nowe zagrożenie: ZITMO atakuje!
ZeuS jest „popularnym” oprogramowaniem szpiegującym. Jego szczegółową analizę można znaleźć w artykule Analiza bota Zeus na naszej stronie. ZITMO, czyli Zeus In The Mobile jest nowym zagrożeniem, które w ciągu ostatnich tygodni pojawiło się w Polsce. Jest to nowa odmiana ZeuSa przeznaczona na telefony komórkowe. Główne niebezpieczeństwo związane jest z …
Czytaj więcej -
Nieskończona pętla w Javie
Oracle ostrzega przed krytyczną luką w Javie (JRE / JDK), która umożliwia napastnikowi wywołanie nieskończonej pętli w aplikacji Javy. Hotfix jest już dostępny na stronach Oracle. Problem wykrył Konstantin Preißer, który zainspirowany problemami z parsowaniem liczby 2.2250738585072011e-308 w PHP odkrył ten sam problem w Javie. Problem dotyczy błędu w funkcji …
Czytaj więcej -
Złośliwe pliki Flash
Pliki Flash, pomimo zbieżności nazwy, nie mają nic wspólnego z przenośnymi pamięciami USB. Flash to zwyczajowe określenie na pliki o rozszerzeniu .swf, przenoszące animacje oraz zapewniające pewien poziom interaktywności. SWF, z angielskiego wymawiane swiff, początkowo przenosiły wyłącznie grafiki wektorowe, lecz szybko okazało się, że jest zapotrzebowanie na coś więcej. Kiedy …
Czytaj więcej -
Próby przejęcia kont Yahoo!?
System ARAKIS od piątku 21. stycznia obserwuje w swoich honeypotach wzrost ruchu HTTP na nietypowym porcie 9415/TCP. Są to zarówno żądania GET jak i POST do serwerów w domenie yahoo.com. Na pierwszy rzut oka wygląda to jak typowe i widziane wielokrotnie w systemie ARAKIS ślepe skanowania w poszukiwaniu …
Czytaj więcej