-
Co wycieki danych mówią o hasłach
Wycieki haseł zdarzają się niestety bardzo często a ich skutki mogą być bardzo poważne. Incydenty tego typu, oprócz oczywistej szkody dla osób dotkniętych wyciekiem, mają dużą wartość analityczną. Analiza haseł upublicznionych w wyciekach pozwala na lepsze zrozumienie poziomu wiedzy i nawyków użytkowników, co umożliwia poznanie ich słabości. Postanowiliśmy na podstawie danych pochodzących z wycieków, w tym wycieków z polskich serwisów, przeprowadzić własną analizę pod kątem tego, jakie słabe strony można zaobserwować w stosowanych często hasłach.
Czytaj więcej -
Rekomendacje techniczne CERT Polska dla systemów uwierzytelniania
Rekomendacje skierowane do administratorów, twórców i projektantów systemów informatycznych wymagających kontroli dostępu użytkowników i pozwalających na uwierzytelnienie z użyciem hasła. Opracowane o własne badania i obserwacje CERT Polska oraz o szeroką listę publikacji zbierających i omawiających najlepsze praktyki w tym temacie.
Czytaj więcej -
Statystyki z działalności listy ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami
Prezentujemy statystyki z działalności listy ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami. Na listę w 2021 roku zostało dodane 33 tys. domen, a dzięki współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi, którzy z niej korzystają, udało się powstrzymać blisko 4 miliony prób wejścia na strony oznaczone jako wyłudzające dane. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.
Czytaj więcej -
Aktywacja aplikacji IKO – Kampania złośliwego oprogramowania
W ostatnim czasie obserwowaliśmy kolejną kampanię złośliwego oprogramowania wymierzoną w użytkowników urządzeń mobilnych z systemem Android. Szkodliwa aplikacja, podszywa się pod aplikację banku PKO BP – IKO. Po analizie okazało się, że w atakach wykorzystywany jest obserwowany po raz pierwszy w Polsce trojan bankowy Coper.
Czytaj więcej -
Krytyczna podatność w bibliotece Apache Log4j (CVE-2021-44228)
W bibliotece Apache Log4j, w wersjach od 2.0-alpha1 do 2.16.0 włącznie, z wyłączeniem wersji 2.12.3-2.12.*, znaleziono krytyczne podatności pozwalające na zdalne wykonanie kodu oraz atak odmowy dostępu. Dodatkowo w wersji 2.17.0 znaleziono podatność pozwalającą na zdalne wykonanie kodu, w momencie gdy atakujący …
Czytaj więcej -
10 listopada 2021 CERT Polska
Powierzenie obowiązków nowemu kierownikowi CERT Polska
Sebastian Kondraszuk, dotychczasowy zastępca kierownika CERT Polska, przyjął 10. listopada z rąk Dyrektora NASK Wojciecha Pawlaka nominację do pełnienia obowiązków kierownika CERT Polska. Powierzenie Sebastianowi Kondraszukowi nowych obowiązków i zadań odbyło się podczas spotkania z zespołem CERT Polska z udziałem Dyrektora NASK Wojciecha Pawlaka i Zastępcy Dyrektora NASK ds. Cyberbezpieczeństwa …
Czytaj więcej -
08 listopada 2021 CERT Polska
List otwarty pracowników CERT Polska w sprawie Przemysława Jaroszewskiego
Pracownicy CERT Polska wystosowali list otwarty w sprawie ostatnich doniesień medialnych dotyczących kierownika zespołu CERT Polska, Przemysława Jaroszewskiego. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią
Czytaj więcej -
Mechanizmy weryfikacji nadawcy wiadomości
W serwisie https://bezpiecznapoczta.cert.pl można zweryfikować poprawność implementacji mechanizmów weryfikacji nadawcy poczty w Państwa domenie. W tym roku mija 50. rocznica przesłania pierwszej wiadomości email. Na początku lat 70., gdy projektowane były stojące za tym mechanizmy, niestety mało kto myślał o bezpieczeństwie informacji, a kluczowymi kwestiami były stabiloność …
Czytaj więcej -
Kampania złośliwego oprogramowania Vidar skierowana przeciw krajom nadbałtyckim oraz NATO
Podczas pracy nad naszym systemem automatycznej ekstrakcji konfiguracji złośliwego oprogramowania, natrafiliśmy na dziwnie wyglądającą próbkę stealera z rodziny Vidar. W próbce, po odszyfrowaniu, znaleźliśmy łańcuchy znakowe zawierające nazwy domenowe takich organizacji jak NATO Strategic Communications Centre of Excellence, Straży Granicznej Polski, Estonii i Łotwy, oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Litwy. Łańcuchy …
Czytaj więcej -
Krajobraz bezpieczeństwa polskiego internetu w 2020 roku
Pobierz raport (PDF, 20.5MB) Rok 2020 był szczególny. Okoliczności spowodowane pandemią COVID-19 zmusiły większość z nas do przeniesienia aktywności na platformy online. Zmiana stylu życia nie mogła pozostać bez wpływu na to, co obserwowaliśmy w krajobrazie zagrożeń. Zauważalnie zwiększyła się zarówno skala działania cyberprzestępców, jak i skutki odczuwane przez …
Czytaj więcej